Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

77. rocznica rozpoczęcia masowych deportacji

Dzisiaj w Sławie pod pomnikiem Pamięci Sybiraków Ziemi Sławskiej uczczono pamięć Polaków wywiezionych przez władze sowieckie na Sybir z dawnych Kresów Rzeczypospolitej w 77. rocznicę rozpoczęcia masowych deportacji. Według informacji zachowanych w archiwum NKWD w sumie wywieziono 330-340 tysięcy Polaków. W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku około 140 tysięcy osób z terenów zajętych przez Sowietów po ich wkroczeniu do Polski 17 września 1939 trafiło do północnych obwodów sowieckiej Rosji, na Syberię i do Kazachstanu. Wywózka objęła głównie rodziny urzędników państwowych, między innymi sędziów, prokuratorów, policjantów i leśników, a także wojskowych i właścicieli ziemskich. Była to pewnego rodzaju zemsta Stalina za wojnę polsko – bolszewicką z lat 1919-1921. Podczas pierwszej masowej deportacji temperatura spadała nawet do minus 40 stopni. Na spakowanie się wywożonym dawano od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a czasem nie pozwalano zabrać ze sobą niczego. Ludzi zaganiano do zimnych, brudnych i przeładowanych wagonów towarowych. Dla wielu podróż w tych warunkach okazała się wyrokiem śmierci z głodu, pragnienia, wycieńczenia. W dzisiejszych uroczystościach wzięły udział: delegacja Sławskiego Związku Sybiraków, Przedstawiciele Władz Samorządowych, Przedstawiciele Sławskich szkół wraz z pocztami sztandarowymi, którzy złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Obecni byli również uczniowie sławskich placówek dla których, była to niezwykła lekcja historii. żródło : www.slawa.pl 

galeria

Pasowanie na czytelnika klas I

Dnia 3 marca 2014 roku odbyło się uroczyste przedstawienie z okazji pasowania na czytelnika klas I, które   przygotowały uczennice należące do kółka bibliotecznego pod kierunkiem p. E. Mazur.Dziewczęta z klas  V-VI wprowadziły pierwszoklasistów w świat bajek i baśni oraz uczyły  poszanowania książek i innych dokumentów bibliotecznych.

Następnie dzieci  musiały wykazać się znajomością alfabetu, rozpoznać bajkowe postacie oraz wymienić najważniejsze zasady zachowania się w bibliotece. Z wszystkimi zadaniami uczniowie poradzili sobie na szóstkę i wtedy przyszedł czas na złożenie przez nich przyrzeczenia i dokonanie aktu pasowania na czytelnika. Wszyscy jednogłośnie obiecali, że będą czytać książki.

Na zakończenie uroczystego spotkania  pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek w kształcie kredek wykonane przez grupę uczniów, należących do kółka bibliotecznego oraz  kółka plastycznego.

Spotkanie przebiegło w radosnej i przyjaznej atmosferze. Zarówno występującym jak i słuchaczom przyniosło wiele satysfakcji i zadowolenia.

    galeria

Sprawozdanie z Ogólnopolskich Wyborów Książek

9 marca 2015r. w bibliotece szkolnej Publicznej Szkoły Podstawowej w Sławie odbyły się Ogólnopolskie Wybory Książek. Frekwencja wyborcza wyniosła 80%.

Głównym celem akcji było poznanie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów, promocja czytelnictwa oraz upowszechnianie zasad organizacji wyborów.Wyniki przekażemy pani minister edukacji narodowej, która objęła patronatem wybory, oraz opinii publicznej jako ważny element dyskusji o kanonie lektur i gustach czytelniczych uczniów.

E.Mazur

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dnia 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W związku z tym w naszej szkole odbyło się przedstawienie z okazji pasowania na czytelnika klasy Ia. Uroczystość przygotowały uczennice należące do kółka bibliotecznego pod kierunkiem p. E. Mazur. Dziewczęta z klasy IVb i Va wprowadziły pierwszoklasistów w świat bajek i baśni oraz uczyły poszanowania książek i innych dokumentów bibliotecznych. 
Następnie dzieci musiały wykazać się znajomością alfabetu, rozpoznać bajkowe postacie oraz wymienić najważniejsze zasady, jak należy dbać o książki. Z wszystkimi zadaniami uczniowie poradzili sobie na szóstkę i wtedy przyszedł czas na złożenie przez nich przyrzeczenia i dokonanie aktu pasowania na czytelnika. Wszyscy jednogłośnie obiecali, że będą czytać książki.
Na zakończenie uroczystego spotkania pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowy dyplom i zakładki do książek wykonane przez grupę uczniów, należących do kółka bibliotecznego. 
Spotkanie przebiegło w radosnej i przyjaznej atmosferze. Zarówno występującym jak i słuchaczom przyniosło wiele satysfakcji i zadowolenia.

Tekst i zdjęcia: E. Mazur

galeria

"Nocny maraton grozy" w Głogowie

Dnia 27 października 2017 roku uczniowie klas III wraz z opiekunami panią Magdą, Dorotą i Aleksandrą wybrały się do kina na nocny Maraton Grozy Halloween. 

Czytaj więcej...

" Bezpieczni nad wodą "

Szanowni Państwo ! Ratownictwo Wodne Sława złożyło wniosek do Fundacji AVIVA, o dofinansowanie projektu mającego na celu bezpieczeństwo dzieci i młodzieży nad wodą. Jednym z warunków otrzymania dotacji jest zdobycie odpowiedniej liczby Państwa głosów. KLINKNĄĆ NA TEN TEKST. Pozostało jeszcze 42 dni na oddawanie głosów. Każdy może dziennie oddać tylko jeden głos.

Zapraszamy.

Robert Wagner

 

Materiał jest na naszej stronie www.rws.com.pl

Mapa strony

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

Blog szkoły

Gazetka szkolna